Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 10-18 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
20.08.2021
St.Hippolyt Nutri Star nadupaný krmivo!
Vysoce kvalitní krmení bohaté na bílkoviny a vlákninu pro specifické požadavky plemene.  Westernový  koně  jako jsou Quarter Horses nebo Appaloosas... číst celé
15.08.2021
JEZDÍM NA PROVET®
  Ryze česká společnost se zabývá výzkumem, vývojem, testací a uváděním veterinárních přípravků a krmiva do praxe.   Dlouholetá zkušeno... číst celé
06.03.2021
ZINEK VE VÝŽIVĚ KONÍ
Zinek patří k nenahraditelným stopovým prvkům pro metabolismus. Je součástí snad všech enzymů, které plní v organismu spoustu nejrůznějších funkcí. Ja... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. ZINEK VE VÝŽIVĚ KONÍ
ZINEK VE VÝŽIVĚ KONÍ
06.03.2021

Zinek patří k nenahraditelným stopovým prvkům pro metabolismus. Je součástí snad všech enzymů, které plní v organismu spoustu nejrůznějších funkcí. Jako součást metabolických procesů hraje důležitou roli v metabolismu cukrů, tuků i bílkovin a podílí se na růstu buněk. Také imunitní systém stejně jako množství hormonů potřebují pro svou stavbu a funkci právě zinek. Zinek hraje též velmi důležitou roli při hojení otevřených zranění. 


Zinek se v organismu velice obtížně ukládá, je tedy důležité, zajistit jeho stejnoměrný pravidelný přísun. Hlavně v období růstu, případně i při přelínávání, je potřeba zinku v organismu vysoká.

Denní záchovná potřeba zinku je pro 500 kg koně obecně udávána cca 400 mg, tedy asi 40mg na 1 kg přijaté sušiny, v příliš vysokých dávkách je zinek toxický. Objemná krmiva však obsahují průměrně 20-50 mg zinku na kilogram sušiny (!). Proto mnozí koně, kterým je krmeno pouze objemné krmivo, vykazují nedostatek zinku. 
Pohotovostní zásoba zinku dostupná pro organismus se velmi špatně prokazuje. Pokud potřebujete zjistit skutečné hodnoty zinku v organismu Vašeho koně, je potřeba analýza chlupu, hladina zinku v krvi je bohužel hodnota neprůkazná.
Nedostatek zinku způsobuje špatný růst, kvalitu srsti a kopytní rohoviny, problematické hojení kůže, poruchy plodnosti i různé metabolické poruchy. Pomalé hojení ran, ke kterému může při deficitu zinku dojít, zvyšuje riziko proniknutí infekce a tím dalšího protrahování hojení. U hříbat zhoršuje nedostatek zinku růst.
Zinek využívá ve fyziologických procesech stejný transportní mechanismus jako měď. Nadměrný příjem zinku může způsobovat nedostatek mědi.

Produkt Stiefel Zinek Plus je mimo jiné obohacen právě o měď, železo, mangan a selen, jedná se přímo o recepturu, která má napomoci řešení kožních potíží, potíží s rohovinou a zajistit dotaci stopových prvků potřebných v době línání. Veškeré prvky jsou v organických vazbách, které jsou na rozdíl od anorganických forem, lépe využitelné v organismu. Lze jej krmit jako kúru v období přelínávání, dále při zhoršení kvality srsti nebo kopyt nebo jako podporu růstu kožní tkáně při zranění, nemoci či projevu letní vyrážky.

Zinek Plus, 900g

Zinek Plus, 3kg

Hojení ran lze podpořit lokálně aplikací Stiefel Zinkové masti ve spreji. Malé množství zinku prochází i kůží, oxid zinečnatý je zároveň stahující a antiseptický. Zinková mast ve spreji obsahuje navíc i alantoin a lanolin, balzám pro poškozenou pokožku. Osobně vyzkoušena na podlomy, ale pozor vhodné spíš pro koně, kteřé jsou zvyklí na sprejování nohou.

Zinková mast, 200ml

   

 

 
Kontakty
Logo
Jezdecké potřeby Profihorse
(Po-Pá, 10-18 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz