Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 10-18 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
30.10.2021
Nádoby na krmení
Pro prvotřídní výživu hospodářských i zájmových zvířat je důležitý výběr správného krmiva a stanovení optimální krmné dávky. Neméně důležité je pak ... číst celé
14.10.2021
Pamlsky pro koně
Odměňte svého koně za dobrý výkon, krásnou vyjížďku či jen tak pro potěšení. Z naší nabídky zdravých a chutných pochoutek si určitě vyberete! V... číst celé
29.09.2021
Ostropestřcový olej
Dostihová sezóna se pomalu chýlí ke konci. Dopřejte svému koni po hektickém létě ostropestřcový olej bohatý na vitamín E, který chrání buněčné membr... číst celé
Zobrazit všechny novinky

                     

                     

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. STOPOVÉ PRVKY VE VÝŽIVĚ KONÍ A DŮSLEDKY JEJICH NEDOSTATKU
STOPOVÉ PRVKY VE VÝŽIVĚ KONÍ A DŮSLEDKY JEJICH NEDOSTATKU
01.03.2021
Mikroprvky častěji nazývané stopové prvky hrají důležitou roli ve výživě koní. Prvky jako zinek, selen, železo, jód, kobalt, měď jsou součástí důležitých procesů v organismu a ten si je nedokáže vyrobit ani je efektivně nahradit. Často se v organismu obtížně ukládají, jejich přísun je tedy potřebné zajistit kontinuálně. Jejich nedostatek způsobuje závažné metabolické, nervové hormonální a vývojové poruchy a není radno jej podceňovat. Zastoupení stopových prvků v organismu je závislé na jejich přítomnosti v krmivu a na schopnosti koní tyto prvky vstřebávat (právě tato schopnost je zvíře od zvířete rozdílná). Pro české půdu je typický nedostatek selenu, který se pak projevuje jeho nízkým zastoupením v objemném krmivu.

 

Železo

Železo je esenciálním stopovým prvkem. Je potřebné především pro řádnou funkci krvetvorby. Důležitou roli hraje ale také v transportu a uchování kyslíku v organismu. Stejně důležité je železo ve vnitrobuněčném metabolismu, kde odbourává vnitrobuněčné jedy (peroxid vodíku).

Dodáte použitím produktu: ELOMIN , MINERÁL , ZINEK-PLUS

Jód     

Jód hraje v organismu hlavní roli při produkci hormonů štítné žlázy. Protože hormony štítné žlázy zastávají důležitou funkci při regulaci metabolických procesů, projevuje se nedostatek jódu především těžkými vývojovými a metabolickými poruchami.

Dodáte použitím produktu: VITAMIN LIQUID , MINERAL

Kobalt 

Kobalt je esenciálním stopovým prvkem. Kobalt je integrální součástí vitamínu B12. Je součástí aktivačního procesu mnohých enzymů a jako takový vstupuje do metabolických procesů.  Kromě toho zastává důležitou úlohu při krvetvorbě (tvorba erytropoetinu) a inhibici oxidace v kostní dřeni.

ELOMIN , MINERAL

Měď

Měď je po zinku a železe třetím nejhojněji zastoupeným esenciálním stopovým prvkem v organismu. Je spoluzodpovědná za transport kyslíku v krvi. Je součástí mnohých enzymů a tím životně důležitým stopovým prvkem. Je důležitá při oxidačně-redukčních reakcích, při syntéze melaninu a kolagenu, při transportu železa, má antioxidační účinky. Nedostatek mědi se projevuje zhoršeným příjmem krmiva, poruchou pigmentace, mozkovými disfunkcemi a při dlouhotrvajícím nedostatku též hematologickými a kostními změnami.

Dodáte použitím produktu:  ZINEK-PLUS ELOMIN , MINERAL

Mangan         

Mangan je esenciálním stopovým prvkem. V organismu hraje významnou roli v řadě fyziologických pochodů, kterých se účastní buď jako součást enzymů (např. v antioxidačních dějích) nebo jejich aktivátor (např. enzymů podílejících se na metabolismu cukrů, aminokyselin a cholesterolu). Podporuje normální vývoj chrupavky a kostí a proces hojení. Pozitivně ovlivňuje vstřebávání vitamínu B1

Dodáte použitím produktu: ELOMIN , MINERAL

Selen  

Selen je esenciálním stopovým prvkem. Je součástí mnohých enzymů a jako takový vstupuje do metabolických procesů. Selen pozitivně ovlivňuje účinnost vitamínu E. Selen i vitamin E jsou velmi důležité antioxidanty, které zpomalují stárnutí buněk a podporují obranu organismu proti nádorovým chorobám. Další funkce selenu spočívá v zamezení vzniku krevních sraženin. Zvyšuje účinnost imunitního systému a odolnost organismu vůči virovým a bakteriálním infekcím.

Dodáte použitím produktu: E POWER Liquid , E-PLUS  , MINERAL

Zinek  

Zinek patří k nenahraditelným stopovým prvkům pro metabolismus. Je součástí snad všech enzymů. Plní v organismu spoustu nejrůznějších funkcí. Jako součást metabolických procesů hraje důležitou roli v metabolismu cukrů, tuků i bílkovin a podílí se na růstu buněk. Kvalitní imunitní systém stejně jako množství hormonů potřebují pro svou stavbu právě zinek. Hraje též důležitou roli při hojení otevřených zranění. Zinek se v organismu velice obtížně ukládá, je tedy důležité, zajistit jeho stejnoměrný pravidelný přísun. Hlavně v období růstu je potřeba zinku v organismu vysoká.

Dodáte použitím produktu: ARTHRO-PLUSBIOTIN , ELOMIN , KŘEMELINAMINERALZINEK-PLUS

   

 

 
Kontakty
Logo
Jezdecké potřeby Profihorse
(Po-Pá, 10-18 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz